Åpen o-helg: «Arrangørene fortjener virkelig skryt!»

Postet av Norges Orienteringsforbund den 16. Nov 2025

Gode økter med varierte utfordringer i Oslo fredag og lørdag.




 
 Over: Lily Alexandra Morgan var fornøyd med Åpen o-helg i Oslo – her avbildet tdiligere i høst. Foto: Terje Pettersen
 
 Under: Kartutsnitt fra helgen. (se flere utsnitt i bunnen)
 

 
 - Det har vært bra, sier Lily Alexandra Morgan.

 

Ungjenta som vant O-idol på Ås tidligere i høst prater om de 3 øktene under Åpen o-helg i Oslo.
 
Trønderen tok turen til Oslo for å trene på sprintkart fra fredag kveld til lørdag tidlig ettermiddag.
 
Der fikk hun prøve seg – sammen med over 100 andre – i løyper signert Håvard Haga og Anders Nordberg:


- Løypene var gode, med mange veivalgsmuligheter.

 

Da kan løperen som er fostret i Malvik IL dra tilbake til Trondheim med godt utbytte i bagasjen:

 

- Øktene hadde god kvalitet, både i seg selv, men samtidig var det også artig å løpe i heat på knockout økten – hvor vi ble plassert sammen med forskjellige løpere.


- Det var også gøy å treffe en del av de andre løperne som bor andre steder i Norge.


Da er det altså verdt å ta turen – sammen med lillebror og far – til Østlandet, og Lily utelukker ikke at det blir ny tur til Bergen når det arrangeres tilsvarende Åpen o-helg der på nyåret:


- Denne helgen var veldig bra, så det er godt mulig jeg blir med også i Bergen, sier hun på direkte spørsmål om nettopp det.
 
Samtidig tar hun forbehold om at hun ikke vet om det muligens kan kollidere med noe annet.


 O-idol vinneren har vist at hun behersker både sprintorientering – som under Åpen o-helg – og skogsorientering – som på O-idol, men når de stilles opp mot hverandre velger hun sistnevnte:


- Jeg synes skogsorientering er mest moro, er hennes eget ordvalg.

 

Og jenta som i høst flyttet fra Malvik til Trondheim for å gå på toppidrett – orientering på Heimdal Videregående er ambisiøs ved inngangen til junioralder:


- Jeg håper å kunne løpe bra også i juniorklassen.
 
Tenker du noe EYOC (ungdoms-EM) eller junior-VM?


- Jeg har lyst til å se om jeg kan komme til EYOC (ungdoms-EM), sier hun forsiktig.


Verken hun eller lillebror Leo Benjamin Morgan er beskjeden eller forsiktig i sin fremferd i o-løypen, og de har hatt stor suksess i ungdomsklassene.
 
Far – Nicholas Morgan – som denne helgen har adeptene med på Oslo-tur, er heller ikke forsiktig når han omtaler opplegget i Oslo:


- Øktene på samlingen har vært kjempebra. De fortjener virkelig skryt, sier han om det duoen Haga og Nordberg har servert deltakerne.


 Familien Morgan avslutter helgen med en skogsøkt i Maridalen i dag, før de venter kursen nordover mot Trøndelag igjen.

 
Under: Flere kartutsnitt fra helgen:














Kommentarer

Logg inn for å skrive en kommentar.