NM-helg med O-idol: «Fint terreng, med overraskende god løpbarhet!»

Postet av Norges Orienteringsforbund den 18. Sep 2025

God deltakelse og variert terreng venter på Ås til helgen.





- Det er noe av det bedre terrenget Ås kan tilby, og det har ikke vært kartlagt tidligere – så det er veldig bra at vi har fått det til nå, sier Kristoffer Fiane Pedersen.
 

Sørlendingen er løypelegger, og prater om terrenget som venter når det er NM-helg med O-idol og NM-stafett for junior på og ved Ås til helgen.


For løpsterrenget lørdag og søndag strekker seg faktisk litt inn i nabokommunen:

 
- Arena er på Ålerudmyra skytebane, rett sør for Kroer, og kommunegrensen til Hobøl går vel midt på kartet. Da er en inne i Østfold, og terrenget har også litt preg av det.


- Det er finere enn tradisjonelt Ås-terreng, og noe av det bedre terrenget vi kan tilby.

 


En del av de mest ambisiøse har gjort sine forberedelser på treningskart over Kroer – som altså er tilgrensende område. Da har en et visst «grep» om hva som venter, men det er Kristoffers løyper deltakerne skal begi seg uti på lørdag:


- Det er alltid bra å lage en løype som en har lyst til å løpe selv, innleder han på spørsmål om sin filosofi ved løypelegging:

 

- Så må en utnytte terrenget på best mulig måte.
 
 
Da skal det legges til at det er en trio som legger løyper i dette terrenget. I tillegg til Kristoffer – som legger løypene på lørdag, er det hans bror – Vegard Fiane Pedersen, som legger løypene til jaktstarten på søndag og Håkon Danevad – som legger løypene til junior-NM stafett.


De mest nervøse på lørdag er muligens 16-åringene som skal løpe med GPS på ryggen under O-idol:


- Løperne kan nok oppleve at deler av løypen er mer krevende enn det de er vant til, men det er også noe av poenget med O-idol; at de skal få «smake2 litt på juniornivå, eller vanskelighetsgrad – for å bruke de ordene.


- Disse løypene har også et visst langdistansepreg.


 Dette i motsetning til det som venter for senior og junior, som skal ut på en mellomdistanse:


- De får mye fint terreng, med overraskende god løpbarhet. Men det veksler fra åpent og fint til mer diffust og krevende.


 - Den største utfordringen blir nok variasjonen i terreng og løpshastighet.


 Av påmeldingslisten kan en lese at verdensmesteren på distansen skal være på plass lørdag, og han er i godt selskap:


 - Antallet påmeldte er kjempebra. Etter hvert fylte det seg opp med mange i alle klassene. Mange av de aller beste er også med.
 
 - Det er veldig gøy når vi først arrangerer løp.

 

Moroa i helgen innledes med sprint i sentrum av Ås fredag ettermiddag.
 
 Da er det oppmøte i Ås hallen, før det altså blir skogsorientering fra Ålerudmyra skytebane lørdag og søndag.

 

Hjemmesiden til arrangementet

 

Felles PM

 

Startliste sprint fredag

Startliste O-idol og Norgescup lørdag

 

Utsnitt fra gammelt kart over sprintområdet ser du nedenfor:

Et bilde som inneholder kart, plan, tekstKI-generert innhold kan være feil.

 

Se utsnitt fra treningskart i skog nedenfor:

 

Et bilde som inneholder tegning, kart, kunstKI-generert innhold kan være feil.


Kommentarer

Logg inn for å skrive en kommentar.