Tredjeplass til Dalsaune Thun i O-Ringen

Postet av Norges Orienteringsforbund den 23. Jul 2025

Fra venstre: Max Peter Bejmer, Isac von Krusenstierna og Iver Dalsaune Thun. Foto: Svensk Orientering

– Veldig moro. Dette var utrolig imponerende, sa landslagstrener Anders Nordberg etter å ha sett Iver Dalsaune Thun (20) løpe inn til 3.-plass i sprinten i Jönkjöping sentrum onsdag kveld. 


Landslagstreneren var på plass for å følge flere av verdens beste løpere orientere seg frem i sentrumsgatene i Jönkjöping. Der fikk han blant annet se sølvvinneren fra fjorårets junior-VM i sprint hamle opp med flere av verdens beste, og om en uke er det klart for EM-testløp i Belgia.

20-åringen har hatt en trøblete inngang til sin første sesong i seniorklassen med skader. Derfor ble stortalentet fra Trøndelag, som representerer IFK Göteborg, overrasket.
– Dette var utrolig moro. Jeg trodde det var milevis opp til pallen i seniorklassen i dag, og jeg tar med meg en fantastisk opplevelse. Det var et enormt løp av vinner Isac, men hadde ikke regnet med at løpet mitt holdt til en pallplassering. Jeg hadde ikke med meg klær for å gå opp på seierspallen, men jeg fikk heldigvis lånt meg noen plagg, forteller Dalsaune Thun.

Han kombinerer studerer med full satsing i Göteborg, og representerer Freidig i Norge. Her har Dalsaune Thun vært i et treningsmiljø med mange gode løpere som han selv har sett opp til. Nå er det han selv som har begynt å prestere på et høyt nivå. 

Det var Isac von Krusenstierna som vant sprinten i ren utklassingsstil foran Max Peter Bejmer. Emil Svensk løp inn til 5.-plass og beholder sin suverene ledelse i sammendraget. Ekstra gledelig var det at Kasper Harlem Fosser var tilbake på startstreken igjen etter at han brøt åpningsetappen i O-Ringen. Harlem Fosser løp inn til en fin sjetteplass, 1,05 minutter bak den suverene svenske vinneren.

– Dette var imponerende av Iver, og det virker som at «sprintbeina» hans er i god form hvert fall. I Norge så er det god bredde på herresiden i sprint nå, og Iver er en av flere unge som har gode muligheter for fremtiden, sa Harlem Fosser.

Selv synes han det var fint å være tilbake på startstreken.
– Jeg var ute på en joggetur i dag tidlig, og det føltes bedre ut. Nå etter løpet føles det greit, men det er annerledes å løpe sprint. Målet nå er å løpe de to siste etappene fredag og lørdag, sier Harlem Fosser.

Sterkt av Young Vik
Pia Young Vik imponerte med et nytt sterkt løp i kvinneklassen med sin 4.-plass. Hun var 55 sekunder bak Simona Aebersold, som tok sin tredje strake seier. Hanna Lundberg tok andreplassen, mens Tove Alexandersson ble nummer tre, bare ni sekunder foran Young Vik.

 –Det hadde vært gøy å vært ni sekunder raskere, men jeg er greit nok fornøyd med løpet, sier Young Vik.

Hun løp seg opp til 6.-plass i sammendraget, mens Marie Olaussen løp seg opp til 5.- plass i sammendraget etter sin 14.-plass i sprintløpet.

I juniorklassen ble det seier til Coralie Waldner fra Halden Skiklubb i D18, mens Minna Wingstedt beholdt tredjeplassen i sammendraget i D18 etter sin sjetteplass i ettermiddagens løp for juniorene.

Resultater på O-Ringen.se


Kommentarer

Logg inn for å skrive en kommentar.