Første dag av forbundstinget
Postet av Norges Orienteringsforbund den 14. Mar 2026
Gemyttlige diskusjoner og gode meningsutvekslinger på Gardermoen.

Du kan se sakslisten: her
Helgens forbundssting på ble innledet med åpning fra president Leif Størmer, deretter var det hilsen fra Norges Idrettsforbund ved idrettsstyremedlem Idun Eide Stavseng.
Fremmøtte representanter ble godkjent. Det ble valgt dirigenter, som var Elin Sjødin Drange og Einar Tommelstad, samt protokollførere og redaksjonskomité og representanter til å underskrive protokollen.
Saksliste og tidsplan ble godkjent.
Etter disse formalia, var det president Leif Størmer som innledet «Beretning 2024 – 2025» med det som ble kalt «Rikets tilstand».
Beretningen ble godkjent etter et par kommentarer fra salen.
Regnskapet for 2024 – 2025 ble godkjent. Det samme ble styrets økonomiske beretning, kontrollkomiteens beretning og revisors beretning.
Etter en kort pause, var det tid for vedtakssaker, og en begynte med 9.1.1 Forslag fra Forbundsstyret: HL sprint i ski-o.
Dette ble enstemmig vedtatt. Dermed blir Hovedløp sprint ski-o innført fra vinteren 2026/2027.
Sak 10 var Behandle strategi og langtidsbudsjett.
Her behandlet en strategi i dag, mens langtidsbudsjettet ble skjøvet til morgendagen.
Strategien ble vedtatt – med en liten endring i en setning om kontrollør for barne- og ungdomsløyper.
Dette ble sett på som en redaksjonell endring.
Sak 14 var valg. Her presenterte Dag Ausen valgkomtens innstilling til både nytt forbundsstyre og kontrollkomite.
Selve valget vil foregå i morgen.
Med god tid denne lørdagen, gikk en videre til noen av sakene som var planlagt søndag.
En startet da ned informasjonsaker, og informasjon fra toppidretten, ved styremedlem Birgitte Husebye.
Deretter fortsatte president Leif Størmer med informasjon om turorientering, som er vårt mosjonskonsept.
I etterkant av dette ble det noe diskusjon rundt turorientering og Stolpejakt.
Styremedlem Rune Christiansen informerte om nasjonal TD for unge, på N-, C- og B-løyper. Dette er en ordning som kom i gang etter at en så svært krevende løyper i denne kategorien. Det var en prøveordning i 2025, deretter videreført i 2026.
Her var det noen innspill fra salen.
Siste informasjonssak var nye krev til medlemsregistrering. Denne ble lagt frem av generalsekretær Øystein Hildeskor.
Her var det også noen få kommentarer, men alle informasjonssakene ble tatt til orientering.
Avslutningsvis ble Silvas Ærespris utdelt tildelt Linda Verde.
Mer om det kan du lese: her
Kommentarer
Logg inn for å skrive en kommentar.