Norge avsluttet EM med 4. plass på damestafetten!
Postet av Norges Orienteringsforbund den 27. sep 2026
«Selvfølgelig er det litt surt!»

Over: Pia Young Vik like etter målgang.
- Selvfølgelig er det litt bittert, sa Pia Ypung Vik etter å ha løpt det norske damelaget inn som nummer 4 på EM-stafetten noen mil utenfor vertsbyen Druskininkai i Litauen i ettermiddag.
Da hadde i tur og orden Victoria Hæstad Bjørnstad, Marie Olaussen og Pia Young Vik gjort sine siste innsatser i mesterskapet, og da hadde de snaue halvminuttet opp til siste medaljeplass etter 3 etapper:
- Slik Pia (Young Vik) har løpt denne sesongen, og i går, er alt mulig, resonnerte Olaussen etter å ha gjort unna sin andreetappe, og sendt ut ankerkvinne Young Vik som 6. løper – med snaue 2 minutter opp til lederlaget – Sverige.
Sverige holdt unna til gull, og Young Vik løp Norge opp fra 6.- til 4. plass med samme etappetid som Tove Alexandersson i det svenske vinnerlaget:
- Jeg gjorde egentlig det jeg kunne i dag. Det har bare blitt et par småsvinger – og ingen riktige bommer.
Ved passering arena, med en liten runde igjen av stafetten, fikk hun også sekundering mot medaljene:
- Jeg hørte at Ida (Haapala) – og Finland - var halvminuttet foran, og da måtte hun gjort en feil for at vi skulle tatt bronsen.
Løperen i den finske andreoppstillingen holdt hodet kaldt – og gjorde ingen feil – på de siste postene.
Dermed endte stafetten med seier til Sverige, foran Sveist og Finland 2.
Norge – med trioen Victoria Hæstad Bjørnstad, Marie Olaussen og Pia Young Vik – ble, som nevnt – nummer 4 med snaue halvminuttet opp til siste medaljeplass.
Det norske andrelaget – med Janne Tjørhom Aasheim, Ingrid Lundanes og Kristin Melby Jacobsen - løp i mål som nummer 10, men det er bare ett lag per nasjon som regnes i de offisielle resultatlistene under mesterskap.
Med dagens innsats i årets siste verdenscuprunde vant Norge nasjonskonkurransen i verdenscupen, noe som viser at Norge – som nasjon – kan kalle seg best i verden i orientering.
Resultater:
1 | Tove AlexanderssonSweden 1 | 97:35 (1)+00:00 | |
2 | Simona AebersoldSwitzerland 1 | 98:38 (2)+01:02 | |
3 | Ida HaapalaFinland 2 | 99:14 (3)+01:38 | |
4 | Pia Young VikNorway 1 | 99:37 (4)+02:01 | |
5 | Malin Agervig KristianssonDenmark 1 | 99:43 (5)+02:07 | |
6 | Venla HarjuFinland 1 | 100:38 (6)+03:03 | |
7 | Alma SvennerudSweden 2 | 102:56 (7)+05:20 | |
8 | Boglarka CzakoHungary 1 | 103:00 (8)+05:24 | |
9 | Lucie DittrichovaCzechia 1 | 103:58 (9)+06:22 | |
10 | Kristin Melby JacobsenNorway 2 | 104:22 (10)+06:47 |
Logg inn for å skrive en kommentar.