- Vi er godt fornøyd med 3. plass

05.10.2018 Ivar Haugen

Norge åpnet Junior European Cup (JEC) med pallplass på dagens sprintstafett.

 

- Vi er veldig fornøyd med 3. pass i dag, sier Victoria Hæstad Bjørnstad.

 

Fossum-løperen hadde gleden og æren av å avslutte for den norske førsteoppstillingen under dagens sprintstafett som innledet helgens Junior European Cup (JEC) i de sveitsiske alper.


Sammen med seg på «bronselaget» til Norge under sprintstafetten, med etappefordeling jente, gutt, gutt, jente - hadde Victoria, Malin Sandstad, Lukas Liland og Eirik Langedal Breivik – en kvartett som altså var 3. best.

Bare slått av Sveits og Sverige etter en drøy time med orientering i den sveitsiske alpelandsbyen Villars Sur Ollon.

 

- Jeg løp litt sammen med Sveits og Sverige i starten av min sisteetappe, men så «fikk jeg det». Jeg må innrømme at jeg ikke er helt fornøyd med min sisteetappe.
 

- Formen jeg hadde forsvant da jeg flyttet til Göteborg i høst, så jeg måtte bare fokusere på o-teknikken i dag.


Og det lyktes den norske ankerkvinnen med:

 

- O-teknisk gikk det bra, sier hun selv.


Bra gikk det også for de øvrige norske lagene, med 3. oppstillingen i mål som 4. lag i konkurransen, 2. laget i mål som nummer 8. Deretter finner vi Norge 5, Norge 4 og Norge 6 som henholdsvis 12., 13. og 17. lag i mål.

 

- Det var absolutt positivt for laget i dag, og jeg tror vi var beste nasjon.

 

- Med tanke på mellomdistansen i morgen er det veldig bra at alle i troppen har fått en god opplevelse i dag.

 

En god opplevelse som kan bli til flere av samme sort når en bytter sprint med høy fart på kart i stor målestokk til teknisk krevende orientering i alpeterreng:

 

- O-teknikken blir nok avgjørende i morgen, og Norge stiller sterkt.

 

- Med en så stor tropp er det nok litt forskjellig hva som er den enkelte sine styrker, men som nasjon så passert det oss bra med krevende orientering.


Da gjelder det bare for de norske løperne å gå ut og vise nettopp det i morgen.

 

 

Resultater:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

SUI 1

 

 

 

 

 

 

1:01:59 (1)+00:00

 

2

 

SWE 1

 

 

 

 

 

 

1:02:39 (2)+00:40

 

3

 

NOR 1

 

 

 

 

 

 

1:03:04 (3)+01:05

 

4

 

NOR 3

 

 

 

 

 

 

1:03:38 (4)+01:39

 

5

 

SUI 2

 

 

 

 

 

 

1:04:03 (5)+02:04

 

6

 

SWE 2

 

 

 

 

 

 

1:04:11 (6)+02:12

 

Øvrige norske:

 

 

8

 

NOR 2

 

 

 

 

 

 

1:04:34 (9)+02:35

 

12

 

NOR 5

 

 

 

 

 

 

1:05:15 (13)+03:16

 

13

 

NOR 4

 

 

 

 

 

 

1:05:17 (14)+03:18

17

 

NOR 6

 

 

 

 

 

 

1:05:47 (18)+03:48

                                         


Lagoppstillingene til de norske lagene:


Norge 1
Malin Sandstad
Lukas Liland
Eirik Langedal Breivik
Victoria Hæstad Bjørnstad

Norge 2
Tilla Farnes Hennum
Jørgen Baklid
Håvard Eidsmo
Anine Lome

Norge 3
Hanne Vassend
Isak Jonsson
Sebastian Daland
Pernille Katla

Norge 4
Marlin Haavengen
Erling Hjermstad
Mats Eidsmo
Ane Dyrkorn

Norge 5
Jenny Baklid
Sander Arntzen
Niels Christian Hellerud
Synne Strand

Norge 6
Janne Tjørhom Aasheim
Vegard Kittilsen
Aslak Heimdal
Ingrid G Kvålsgard

Kart med løype
unnamed file