Norges lag klart for ungdoms-EM: «Føler oss godt forberedt»
Konkurrerer i krevende terreng i Litauen fra fredag til søndag.
Over: Norges lag under ungdoms-EM inkludert Kalle Jongenburger (t.v.) – som bor i Sandnes og løper for Nederland.
- Det er mye organisering og logistikk, med blant annet covid-19 testing flere ganger underveis, sier juniorlandslagstrener Håvard Haga om de første timene og dagene i Vilnius i Litauen.
Der er han sammen med det norske laget som i morgen innleder årets ungdoms-EM.
Da blir det langdistanse, før det lørdag og søndag er henholdsvis stafett og sprint på programmet for de unge lovende løperne – hvor Norge er representert i 18-års klassene:
- Vi har fått et par o-tekniske økter, og sammen med gode kartstudier i forkant, gjør det at vi føler oss godt forberedt.
Dermed skal det – forhåpentligvis – være få overraskelser som møter de norske løperne:
- Det er et typisk baltisk terreng, forteller juniorlandslagstreneren – og fortsetter:
- Mye kurver og tidvis dårlig sikt - med en vegetasjon som i tillegg til også kan hindre fremkommeligheten.
Når en vet at juniorene kommer fra en samling i Østerdalen – med noe av det fineste en kan finne av terreng i Norge, kan terrenget som venter i Litauen virke som det totalt motsatte:
- Vi får håpe de har spart det beste terrenget til helgens konkurranser.
Uansett har laget en klar taktikk:
- Det gjelder å holde hardt i kompasset og være flinkt til å lese kurver.
Hvordan passer det de norske løperne?
- Jeg synes de har gjort en god jobb i forberedelsene, både underveis på treningene og med analyser i etterkant av øktene, sier juniorlandslagstreneren.
Da står det «bare» på utførelsen de kommende dagene – uten at Haga vil love for mye på vegne av det norske laget:
- Vi har ikke noe uttalt felles mål for konkurransene. Men vi har mange gode utøvere i laget, og om de får ut det de er gode for, kan det bli moro å være norsk her nede.
Det er altså i morgen den moroa begynner med langdistanse.
Program for ungdoms-EM:
Fredag 20. august – langdistanse
Lørdag 21. august – stafett
Søndag 22. august – sprint
Hjemmesiden til arrangementet
Norges lag:
Herrer:
Alfred Bjørnerød, OK Moss
Martin Vehus Skjerve, Verdal OK
Brage Takle, Kristiansand OK
Hans Urset, BUL Tromsø
Damer:
Mari Eidsmo, SPK Freidig
Mathea Gløersen, OTO
Elsa Götsch Iversen, BUL Tromsø
Alva Marika Niklasson, Nydalens SK