- Moro å prestere etter en noe tyngre periode

06.07.2018 Ivar Haugen

Alexandersen viste klasse under uttaksløp på sprint – Osmoen best av de norske gutta.


Sigrid Alexandersen var best av de norske jentene på dagens sprint under uttaksløpet i Latvia.
 

 

- Det var moro. Etter en periode med en del dårlige løp, smakte det bra å lykkes i dag, sa Sigrid Alexandersen etter å ha notert seg for 5. beste tid under dagens uttaksløp over sprintdistansen i latviske Limbazi.

 

Da var det drøye halvminuttet opp til Tove Alexandersson – som vant. Elena Roos og Judith Wyder – på 2.- og 3. plass var ikke mer enn drøye 10 sekunder foran Alexandersen – som var best av de norske i dag.

 

- Jeg hadde gode planer, og gjennomførte dem stort sett bra, forteller hun selv om veien til dagens gode plassering i konkurranse med stort sett det meste av verdenseliten.

 

Og når en da er på skuddhold, gir det både selvtillit og dytt i ryggen inn i den siste delen av VM-forberedelsene.

 

- Det er en god bekreftelse at jeg er så nære Tove (Alexandersson), uten at jeg vet hvordan hennes gjennomføring har vært i dag.

 

- Uansett er jeg godt fornøyd, og håper dette var en god søknad til å løpe sprint på VM.

 

Det må være hevet over enhver tvil.

 

De som var nærmest Alexandersen i dag – av dem som kjemper om plass på det norske VM-laget – finner vi Silje Ekroll Jahren, Ingjerd Myhre og Andrine Benjaminsen.

 

Førstnevnte hadde 20 sekunder opp til Alexandersen, Myhre var omtrent 50 sekunder bak dagens beste norske kvinne, mens Benjaminsen kom i mål til en tid som var noen små sekunder dårligere enn Myhre.

 

Med «tittelen» beste norske dame i dag, er det for Alexandersen lov å løfte blikket mot VM i liten måned frem i tid:

 

- Jeg håper jeg får løpe det samme som under EM, sier hun og legger til at det – i tillegg til sprint – innebærer langdistanse og de to stafettene (skogsstafett og sprintstafett).

 

På veien dit venter nye uttaksløp lørdag og søndag.

- i morgen tar jeg det litt rolig, så blir det full fart på langdistansen på søndag, skisserer Alexandrsen om det som venter de kommende dagene.

For gutta var det også full fart under dagens sprint.

 

Her var Jon Aukrust Osmoen best av de norske med 8.plass i konkurransen som ble vunnet av Matthias Kyburz foran Daniel Hubmann og Jonas Leandersson.

 

De norske løperne - med nevnte Osmoen, Øystein Kvaal Østerbø og Håkon Jarvis Westergård som de tre første - plasserte seg tett mellom halvminuttet og minuttet bak den sveitsiske duoen på toppen av listen.

 

- Det var tett og jevnt i dag til tross for krevende orientering. Og det blir garantert et tøft uttak til det norske laget på VM -sprinten, kommenterer Niklas Profors.

 

Karen som er ressurs inn mot den norske satsingen på sprint – i form av rollen som koordinator for «Next Gneretion» - sprint understreker at han ikke har noe med selve uttaket å gjøre.

 

Nå har i hvert fall løperne gjort sitt på sprinten, så blir det opp til uttakskomiteen - med landslagssjef Jørgen Rostrup i spissen - å plukke ut dem som er best egnet til å forsvare de norske fargene på distansen som innleder VM i Latvia de første dagene av august.

 

I morgen venter nytt uttaksløp, da handler det om mellomdistanse, før det er uttaksløp på langdistanse på søndag.

 

 

Resultater:

Damer:
1-Tove Alexandersson                 Sweden               14:20.1 (1)          +00:00.0
2-Elena Roos                                 Switzerland        14:40.0 (2)          +00:19.9
3-Judith Wyder                                Switzerland        14:43.5 (3)          +00:23.4
4-Anna Narhi                                   Finland                 14:51.2 (4)          +00:31.1
5-Sigrid Alexandersen                 Norway                   14:51.7 (5)          +00:31.6
6-Maija Sianoja                            Finland                 14:55.7 (6)          +00:35.6
Øvrige noreke:
8-Silje Ekroll Jahren                    Norway                               15:11.3 (8)          +00:51.2
14-Ingjerd Myhre                        Norway                               15:37.9 (14)        +01:17.8
16-Andrine Benjaminsen            Norway                               15:40.2 (16)        +01:20.1
56-Kristine Fjellanger                   Norway                               17:22.9 (56)        +03:02.8

Herrer:

1

Matthias Kyburz
Switzerland

         

13:38.6 (1)
+00:00.0

2

Daniel Hubmann
Switzerland

         

13:40.2 (2)
+00:01.6

3

Jonas Leandersson
Sweden

         

13:51.5 (3)
+00:12.9

4

Tim Robertson
New Zealand

         

13:59.7 (4)
+00:21.1

5

Fabian Hertner
Switzerland

         

14:00.8 (5)
+00:22.2

6

Ruslan Glibov
Ukraine

         

14:06.7 (6)
+00:28.1

 

Norske:

8

Jon Aukrust Osmoen
Norway

         

14:10.7 (8)
+00:32.1

11

Øystein Kvaal Østerbø
Norway

         

14:17.3 (11)
+00:38.7

15

Håkon Jarvis Westergård
Norway

         

14:21.0 (15)
+00:42.4

17

Dag Blandkjenn
Norway

         

14:29.4 (17)
+00:50.8

18

Trond Einar Moen Pedersli
Norway

         

14:32.0 (18)
+00:53.4

21

Emil Ahlbäck
Norway

         

14:35.6 (21)
+00:57.0

41

Paul Sirum
Norway

         

15:00.8 (41)
+01:22.2

51

Karl Fremstad
Norway

         

15:12.1 (51)
+01:33.5