Liland og Risby best under tøft EM-uttaksløp på langdistanse

06.06.2022 Ivar Haugen

Langt, varmt og krevende på Løten.

 

Over: Lukas Liland på vei mot seier.

Under: Lisa Risby holdt hodet kaldt, og kunne løpe inn til seier i dag.

DSC_0541 (3)-600.jpg


- Jeg gjør noen feil underveis, men blir ikke veldig straffet for det i dag, sa Lukas Liland etter dagens seier under EM-uttaksløpet over langdistanse på Løten.

Med utgangspunkt fra skytterbanen på Løten hadde seniorenes herreklasse nesten 17 kilometer med krevende orientering i sommervarme, noe Liland behersket best av alle:


- Jeg må være fornøyd i dag. Det er ikke så ofte jeg vinner, smilte karen som var eneste herreløper under 100 minutter på dagens løype.

Da var han drøye minuttet foran Elias Jonsson, med Eirik Langedal Breivik på 3. plass – drøye 3 minutter bak.


Liland vant sitt første løp i Norgescup da det var sprint dagen før NM-knockout sprint, og i dag var han best når det handlet om kontrasten til sprint – en lang og tøff langdistanse.

Dermed kan karen som bor og studerer i svenske Uppsala reise hjem fra helgen med uttaksløp med 2. plass fra i går og seier i dag i bagasjen:

 

- Det må være veldig bra, er hans egen vurdering av helgen.

- Fra min side er prestasjonene i dag og i går ganske like, men jeg får bedre betalt i dag.

Hvilket terningkast vil du gi dagens løp?

- Når jeg vinner, må jeg nesten si 6, kommer det fra dagens mann – etter noe betenkningstid.


I dameklassen ble det utenlandsk på toppen av resultatlisten også i dag.

Lisa Risby – som var nummer 2 i går – viste seg som den sterkeste når det var langdistanse i dag:


- Jeg hadde en litt dårlig periode i mitt løp mellom 10.- og 14. post, men ved passering arena hørte jeg at det «bare» var ett minutt opp til den som ledet. Da tenkte jeg at det bare var å fortsette i samme tempo, så ville jeg kunne ha en mulighet, sa Risby etter løpet.


Og da jenta som ble nummer 4 på denne distansen på VM i fjor gjorde jobben på slutten, var hun til slutt best i mål.

Hun vant 30-tallet sekunder foran Ane Dyrkorn – som nok en gang var best av de norske løperne. Tone Bergerud Lye – som imponerte med den lange 3. etappen da Nydalens SK vant 10mila i vår – gjorde en ny imponerende innsats i dag, og ble belønnet med 3. plass.

Risby som sikter seg inn på det svenske EM-laget fikk gode svar i relevant terreng og med fullverdig konkurranse – hvor bare Andrine Benjaminsen manglet av de beste norske dameløperne:

- Jeg tar med meg at jeg står distansen bra, men jeg ser i går at jeg må jobbe med farten min på mellomdistanse, oppsummerer jenta som tar med seg en 2. plass og en seier østover til Falun hvor hun bor sammen med gårsdagens vinner Eskil Kinneberg.

Kinneberg ble for øvrig nummer 4 i dag etter en tung innledning av løpet, med en stor bom på 3. post.

Juniorklassene i dag ble vunnet av de to Nydalens SK løperne Oda Scheele og Kornelius Kriszat-Løvfald.

Det norske laget til EM i Estland blir offentliggjort på onsdag.
 

Resultater:

Herrer senior:

 

1

(596)

Liland, Lukas

Nydalens SK

01:38:50

 

 

2

(584)

Jonsson, Elias

NTNUI

01:40:08

+01:18

 

3

(551)

Breivik, Eirik Langedal

NTNUI

01:42:00

+03:10

 

4

(598)

Kinneberg, Eskil

Raumar Orientering

01:43:19

+04:29

 

5

(595)

Aukrust Osmoen, Jon

Nydalens SK

01:44:21

+05:31

 

6

(577)

Mathisen, Hans Petter

NTNUI

01:45:59

+07:09

 

7

(582)

Arnesen, Ulrik Astrup

NTNUI

01:46:14

+07:24

 

8

(592)

Granqvist, Emil

NTNUI

01:47:08

+08:18

 

9

(562)

Arntzen, Sander

NTNUI

01:47:38

+08:48

 

10

(597)

Steiwer, Gaute

Fredrikstad SK

01:47:47

+08:57

 



Damer senior:

 

1

(656)

Risby, Lisa

Ok Kåre

01:21:11

 

 

2

(628)

Dyrkorn, Ane

NTNUI

01:21:50

+00:39

 

3

(646)

Lye, Tone Bergerud

Nydalens SK

01:22:53

+01:42

 

4

(655)

Olaussen, Marie

Fredrikstad SK

01:23:01

+01:50

 

5

(622)

Nordhagen, Kaja Winsnes

Ås-NMBU Orientering

01:24:02

+02:51

 

6

(645)

Ulvensøen, Anna

Nydalens SK

01:25:50

+04:39

 

7

(649)

Bjørnstad, Victoria Hæstad

Fossum IF

01:26:00

+04:49

 

8

(650)

Lundanes, Ingrid

NTNUI

01:26:21

+05:10

 

9

(647)

Tuomisto, Anu

NTNUI

01:31:33

+10:22

 

10

(623)

Farnes Hennum, Tilla

NTNUI

01:31:35

+10:24

 

 

Damer junior:

 

1

(737)

Scheele, Oda

Nydalens SK

59:40

 

 

2

(780)

Gløersen, Mathea

OL Tønsberg og omegn

01:05:15

+05:35

 

3

(803)

Melby Jacobsen, Kristin

Lardal OL

01:06:32

+06:52

 

4

(742)

Haavengen, Åsne

NTNUI

01:07:51

+08:11

 

4

(755)

Taksdal, Anna

Ganddal IL

01:07:51

+08:11

 

6

(760)

Niklasson, Alva Marika

Nydalens SK

01:08:12

+08:32

 


Herrer junior:

 

1

(734)

Kriszat-Løvfald, Kornelius

Nydalens SK

01:16:06

 

 

2

(730)

Bjørk, Cornelius

Bækkelagets SK

01:17:48

+01:42

 

3

(703)

Skjerve, Martin Vehus

Frol IL

01:18:21

+02:15

 

4

(733)

Holt, Mikkel

Freidig

01:19:17

+03:11

 

5

(664)

Tveite, Nils

NTNUI

01:20:08

+04:02

 

6

(675)

Alstad, Tobias

Frol IL

01:22:02

+05:56