Liland og Benjaminsen med NM-gull på langdistanse!

08.09.2022 Ivar Haugen

«Veldig fornøyd med å vinne i dag!»

 

Over: Lukas Liland på de siste meterne på vei mot seier i dag.

 

- Jeg er veldig fornøyd med å vinne i dag, sa Lukas Liland etter dagens NM-langdistanse fra Løvlia på Krokskogen.

Løperen som i Norge representerer Nydalens SK har tidligere i år vunnet langdistansen under EM-uttaksløpene og NM-ultralang var i dag nok en gang best når det handlet om orientering over langdistanse:


- Jeg tror jeg har lykkes med å få til en del økter med den lengden og intensiteten som gjelder på langdistanse, er hans egen forklaring på denne suksessen.


Når den sterke landslagsmannen i dag også fikk «drahjelp» av foranstartende Magne Dæhli på ferden gjennom løypen, var han i en klasse for seg.

Etter drøye 100 minutter i skogen var Liland snaue halvannet minutt foran nevnte Dæhli – på andreplass. Med VM-vinnerne på denne distansen fra i fjor – Kasper Fosser – på bronseplass.

- Jeg hadde nok litt fordel av å få ryggen på Magne (Dæhli), og det var ikke noe alternativ å slippe ham på sisterunden.

 

Dermed sikret Liland seg sitt første NM-gull på langdistanse, og det er flere muligheter til NM-gull utover helgen – med mellomdistanse på lørdag og stafett på søndag:

- Jeg kan vinne også mellomdistansen, men det er mange gode løpere som vil ha sitt ord med i laget der, kommenterer en fornøyd Liland.

(fortsetter under bildet)

DSC_0033 (2)-600.jpg

Andrine Benjaminsen forteller til de ventende journalistene om veien til seier og NM-gull.


Fornøyd var også Andrine Benjaminsen etter dagens NM-langdistanse. Løperen fra Lillomarka OL var tilbake på toppen av pallen på NM-langdistanse etter en 3. plass i fjor:

 

- Det var faktisk årets første løp i Norge, og jeg fant en god flyt i orienteringen i et fint terreng. Selv om jeg kanskje kunne løp bedre traseer noen steder, var det et bra løp, oppsummerte landslagsløperen som etter seier på NM-langdistanse i både 2019 og 2020 igjen var tilbake på toppen av NM-pallen på denne distansen.

Benjaminsen var snaue minuttet kjappere gjennom løypen på Krokskogen enn veteranen Tone Bergerud Lye – som løp inn til NM-sølv – og sin beste individuelle NM-plassering i en alder av 40 år.

Bronsevinner Marianne Andersen er ytterligere to år eldre enn Bergerud Lye, og i dag var hun halvannet minutt bak sølvvinneren etter drøye 80 minutters konkurransetid.

På mellomdistansen – som er neste «punkt på programmet» - er konkurransetiden betydelig kortere, men Benjaminsen har – også der – intensinjer om ny suksess:

- Selvfølgelig har jeg høye målsetninger, men jobben må gjøres, sier hun om det som venter.

Juniorklassene under dagens NM-langdistanse ble vunnet av Oda Scheele (eldre junior damer), Kornelius Kriszat-Løvfald (eldre junior herrer), Ingeborg Roll Mosland (yngre junior damer) og Philip Lehmann Romøren (yngre junior herrer).

I morgen er det NM-mellomdistanse kvalifisering fra samme arena som i dag, før NM-mellomdistanse finale på lørdag i Asker og NM-stafett – også den i Asker – på søndag.

 

Resultater:

Herrer senior:

1

73

Liland, Lukas

Nydalens SK

01:40:45

+00:00

 

2

72

Dæhli, Magne

Halden SK

01:42:10

+01:25

 

3

74

Harlem Fosser, Kasper

Heming Orientering

01:42:47

+02:02

 

4

80

Sølberg, Andreas

IL Leik

01:43:31

+02:46

 

5

69

Steiwer, Gaute

Fredrikstad SK

01:43:45

+03:00

 

6

2

Skogstad, Yngve

Frol IL

01:45:27

+04:42

 

7

79

Arnesen, Ulrik Astrup

NTNUI

01:45:41

+04:56

 

8

62

Eidsmo, Håvard Sandstad

Freidig

01:46:01

+05:16

 

9

60

Haga, Anders

Nydalens SK

01:46:43

+05:58

 

10

81

Jonsson, Elias

NTNUI

01:47:18

+06:33

 



Damer senior:

1

242

Benjaminsen, Andrine

Lillomarka OL

01:22:21

+00:00

 

2

240

Lye, Tone Bergerud

Nydalens SK

01:23:16

+00:55

 

3

222

Andersen, Marianne

Kristiansand OK

01:24:49

+02:28

 

4

248

Olaussen, Marie

Fredrikstad SK

01:24:59

+02:38

 

5

245

Lundanes, Ingrid

NTNUI

01:25:01

+02:40

 

6

247

Bjørnstad, Victoria Hæstad

Fossum IF

01:25:38

+03:17

 

7

246

Nordberg, Anne M Hausken

Nydalens SK

01:26:24

+04:03

 

8

243

Dyrkorn, Ane

NTNUI

01:27:03

+04:42

 

9

244

Ulvensøen, Anna

Nydalens SK

01:30:23

+08:02

 

10

241

Arnesen, Emma

NTNUI

01:31:59

+09:38

 


Damer eldre junior:

1

328

Scheele, Oda

Nydalens SK

01:01:17

+00:00

 

2

331

Vik, Pia Young

Nydalens SK

01:03:54

+02:37

 

3

327

Melby Jacobsen, Kristin

Lardal OL

01:05:13

+03:56

 

4

318

Eidsmo, Mari

Freidig

01:12:39

+11:22

 

5

326

Olsen, Sara Nystrøm

Stavanger Orienteringsklubb

01:14:26

+13:09

 

6

330

Haavengen, Åsne

NTNUI

01:14:30

+13:13

 

 

 

Herrer eldre junior:

 

 

 

 


1

424

Kriszat-Løvfald, Kornelius

Nydalens SK

01:16:17

+00:00

13:17:17

2

423

Skjerve, Martin Vehus

Frol IL

01:17:05

+00:48

13:16:05

3

422

Ulseth, Kasper Bakken

Nydalens SK

01:24:14

+07:57

13:21:14

4

419

Bjørk, Cornelius

Bækkelagets SK

01:24:42

+08:25

13:15:42

5

421

Takle, Brage

Kristiansand OK

01:27:10

+10:53

13:22:10

6

418

Reichenbach, Anselm

NTNUI

01:29:02

+12:45

13:18:02

                       



Damer yngre junior:
 

1

538

Mosland, Ingeborg Roll

Oppsal Orientering

53:02

+00:00

 

2

540

Götsch Iversen, Elisa

IL BUL-Tromsø

55:16

+02:14

 

3

542

Gløersen, Mathea

OL Tønsberg og omegn

55:43

+02:41

 

4

537

Sebjørnsen, Heidi Kristina

Fossum IF

56:15

+03:13

 

5

546

Taksdal, Anna

Ganddal IL

57:59

+04:57

 

6

543

Kravdal, Marie

Gjø-Vard OL

01:00:41

+07:39

 


Herrer yngre junior:

 

1

657

Romøren, Philip Lehmann

Fossum IF

55:47

+00:00

 

2

656

Bjørnerød, Alfred

OK Moss

56:28

+00:41

 

3

645

Thun, Iver Dalsaune

Freidig

59:39

+03:52

 

4

655

Niklasson, Nils Anders

Nydalens SK

01:00:13

+04:26

 

5

639

Melling, Martin Nøkleby

Ringerike OL

01:00:27

+04:40

 

6

651

Lien, Lars

Gjø-Vard OL

01:00:48

+05:01