- Langt mer enn forventet!

06.03.2018 Ivar Haugen

Heimdal og Madslien med pallplasser på dagens sprint under verdenscupen i skiorientering.

 

To glade norske gutter på pallen!

 

 

- Utrolig moro. Jeg hadde ikke sett for meg en pallplass i verdenscupen – mer «topp 6» etter 8. plassen under EM. Men denne 2. plassen var langt mer enn jeg hadde forventet, sier Audun Heimdal.

Unggutten fra Konnerud har akkurat gått inn til karrierebeste og 2. plass på sprinten under verdenscupfinalen i skiorientering i Craftsbury, USA.

Bare den russiske verdenscuplederen Andrey Lamov var bedre enn Heimdal i dag.

Og når han i tillegg får selskap på pallen av Jørgen Madslien - som noterte seg for samme tid som Heimdal, og dermed sørget for delt 2. plass - og karrierebeste - for de to unge nordmennene - er det hevet over enhver tvil at det var en god norsk dag..

Ytterligere bevis på det er at vi også finner norske farger på 5.-, 9.- og 11. plass, med henholdsvis Lars Moholdt, Øyvind Watterdal og Øyvind Wiggen, på det som på alle måter må kunne beskrives som en god norsk dag:

- Som lag presterer vi godt, selv om ikke alle er helt fornøyd med egen innsats, kommenterer Heimdal, og fortsetter på egne vegne:

- Jeg har gått teknisk bra, med få feil. I tillegg er det harde forhold, som passer meg bra.

Og i morgen er det nye muligheter for Heimdal og de andre norske i samme løypenett og forhold, når det handler om mellomdistanse:

- Nå har jeg sett at det kan være mulig å kjempe mot de aller beste, smiler en fornøyd Heimdal.


Da har han også lagt listen for morgendagen.

Dameklassen i dag ble vunnet suverent av den svenske verdenseneren Tove Alexanderssom, foran Mariya Kechkina og Salla Koskela.

Her gikk Evine Westli Andersen inn til 14. plass.

Junioren Jørgen Baklid debuterte i verdenscupsammenheng med 19. plass.

 

Resultater:

Herrer:

1-Lamov, Andrey            M21       1             RUS       12:47.7
2-Heimdal, Audun          M21       2             NOR      13:16.0
2-Madslien, Jørgen        M21       3             NOR      13:16.7
4-Khrennikov, Eduard   M21       4             RUS       13:26.5
5-Tuomala, Misa              M21       5             FIN         13:29.3
5-Moholdt, Lars               M21       6             NOR      13:30.3
Øvrige norske: 
9-Watterdal, Øyvind      M21       9             NOR      13:36.9
11-Wiggen, Øyvind         M21       11           NOR      13:51.0
19-Baklid, Jørgen             M21       20           NOR      14:23.8

Damer:

1-Alexandersson, Tove W21       1             SWE       11:37.5
2-Kechkina, Mariya        W21       2             RUS       12:32.1
3-Koskela, Salla             W21       3             FIN         12:35.3
4-Olsson, Magdalena    W21       4             SWE       12:35.6
5-Turunen, Marjut         W21       5             FIN         12:35.8
6-Nenonen, Liisa           W21       6             FIN         12:40.2
Norsk:
14-W. Andersen, Evine W21       14           NOR      13:47.0