- Jeg trives alltid i slikt terreng

13.04.2019 Ivar Haugen

Olav Lundanes og Marianne Andersen best under Lørdagskjappen.

 

 

Olav Lundanes på vei mot seier under Lørdagskjappen.

 

- Jeg hadde en del nøling, men det var ikke så mye bom, kommenterte Olav Lundanes etter å ha løpt inn til beste tid under Lørdagskjappen i strålende vårvær i Våler.

 

Og Halden-løperen koste seg i vårsolen:

 

- Jeg liker meg alltid her, og det var fint i terrenget i dag, sa dagens vinner.

 

- Jeg likte også løypen, med mye trasévalg underveis.

 

Lundanes fant stort sett de beste traséene i naboterrenget til sommerens VM, og vant foran landslagskollegaene Eskil Kinneberg og Gaute Hallan Steiwer.

 

Dermed slo han tilbake etter nederlag mot førstnevnte under hardøkt på landslagssamlingen i midtuken:

 

- Dette var mer prestisje, smilte dagens mann.

 

Som med dette tar med seg selvtillit i VM-relevant terreng inn i de videre forberedelser mot årets store mål:

 

- Jeg var kanskje litt defensiv i inngangen til løpet, etter en del sykdom og problemer i det siste. Men nå er jeg mer på offensiven.   


Det samme må kunne sies om vinneren i dameklassen, Marianne Andersen.

 

Også hun løp på seg solid med selvtillit etter en klar seier i dag.

 

- Jeg hadde litt dårlig flyt i starten, men det ble bedre etter hvert, sa hun og fortsatte:

 

- Det var bra med en skikkelig gjennomkjøring i dag etter en litt tung periode.


Den norske landslagsløperen var to minutter foran finske Sara Anttonen. Elena Roos – sveitseren i drakten til Halden SK, ble nummer 3.

(fortsetter under bildet)

DSC_0303 (2)-470.jpg

Marianne Andersen løper mot mål og seier.

 

 

For Andersen blir det med denne ene konkurransen denne helgen.

 

- Jeg har vært i Østfold nå siden tirsdag, og reiser hjem i morgen. Der blir den litt skikkelig trening før 10mila om to uker.

 

Når vi kommer dit er Andersen en del av det sterke laget til Fredrikstad SK, som bør være i stand til å hevde seg helt i toppen.

 

Men før den tid venter langdistanse i Norgescupen under Smaaleneløpet i morgen for resten av Norgeseliten.

 

 

Juniorklassene i dagens løp ble vunnet av Oskar Spets Storhov, Aurora Gjølsjø, Vegard Kittilsen og Oda Scheele.

 

Fullstendige resultater

 

 

Resultater:

Herrer senior:

1             Olav Lundanes                  Halden SK                       33:25                     5:59

2             Eskil Kinneberg                IFK Göteborg                    33:51     +0:26     6:03

3             Gaute Hallan Steiwer     Fredrikstad SK                  34:02     +0:37     6:05

4             Magne Dæhli                     Halden SK                      34:10     +0:45     6:07

5             Vojt¿ch Král                       Czech national team      34:35     +1:10     6:11

6             Vetle Ruud Bråten           Raumar Orientering       34:41     +1:16     6:12

7             Jon Aukrust Osmoen      Nydalens SK                      34:54     +1:29     6:15

8             Yngve Skogstad                Frol IL                               34:58     +1:33     6:15

9             Audun Heimdal                NTNUI                                 35:21     +1:56     6:20

10           Tue Lassen                       Dansk Orientering           35:40     +2:15     6:23

Damer senior:

1             Marianne Andersen       Fredrikstad SK                  33:03                     7:21

2             Sari Anttonen                   SK Pohjantähti                 35:24     +2:21     7:53

3             Elena Roos                         Halden SK                         36:15     +3:12     8:04

4             Kirsi Nurmi                         IFK Göteborg                    36:49     +3:46     8:11

5             Ingeborg Eide                    Byåsen IL                           37:09     +4:06     8:16

6             Ingjerd Myhre                  Kongsberg OL                   37:15     +4:12     8:17

7             Anu Tuomisto                   NTNUI                               37:19     +4:16     8:18

8             Catherine Taylor              OK Södertörn                   37:27     +4:24     8:20

9             Kine Hallan Steiwer        Halden SK                          37:32     +4:29     8:21

10           Miri Thrane Ødum          Dansk Orientering           37:35     +4:32     8:22

 

Herrer eldre junior:

1             Oskar Spets Storhov       Freidig                                 27:33                     6:54

2             Aslak Heimdal                   Konnerud IL                       29:03     +1:30     7:16

3             Sindre R Holt                     Hedrum OL                        29:29     +1:56     7:23

4             Njaal Ellegaard Melby    Vang OL                               30:13     +2:40     7:34

5             Sebastian Daland             Kristiansand OK                30:42     +3:09     7:41

6             Rasmus Mathisen            Porsgrunn OL                    31:26     +3:53     7:52


Damer eldre junior:

 

1             Aurora Gjølsjø                  OK Moss                             28:54                     9:26

2             Synne Strand                     Asker Skiklubb                  29:29     +0:35     9:38

3             Ingrid G. Kvålsgard          Fossum IF                           29:47     +0:53     9:43

4             Hanne Vassend                Porsgrunn OL                    30:17     +1:23     9:53

5             Anine Lome                       Hamar OK                          30:18     +1:24     9:54

6             Ragne Wiklund                 Nydalens SK                      31:25     +2:31     10:16

 

Herrer yngre junior:

1             Vegard Kittilsen                 Freidig                               26:39                     7:29

2             Anders Vestøl                   Vegårshei IL                       26:50     +0:11     7:32

3             Magnus E Fredriksen     Heming Orientering             27:57     +1:18     7:51

4             Cornelius Bjørk                 Sandefjord OK                  27:58     +1:19     7:51

5             Sondre Ytterbø                 Asker Skiklubb                  28:03     +1:24     7:52

6             Lars Sandstad                    Freidig                               28:20     +1:41     7:57

 

Damer yngre junior:

1             Oda Scheele                      Nydalens SK                      25:57                     9:12

2             Marie Liland                       Nydalens SK                      26:20     +0:23     9:20

3             Jenny Baklid                       Konnerud IL                       26:37     +0:40     9:26

4             Ane Sofie Krogh               Oppsal Orientering            29:06     +3:09     10:19

5             Kristine Eide Rapp           Raumar Orientering          29:35     +3:38     10:29

6             Kristine Kravdal                 Gjø-Vard OL                      30:07     +4:10     10:40