- Fint terreng med lite undervegetasjon

Løypelegger til NM-ultralang lover god opplevelse og utfordrende veivalg.
- Det blir helt nydelig, sier Asbjørn Byggland.
Løypeleggeren til NM-ultralang prater om det som venter på Høydalsmo 19. august.
- Jeg har lagt vekt på at løperne skal få en god opplevelse. Noe som innebærer at løypene er lagt med terrenget i langt større grad enn hva som var tilfellet under VM-uttaksløpene her oppe i 2015.
Da var det langt, tungt og tøft.
Nå blir det langt, fint og utfordrende.
- Løypene går mye mer på «heia» nå, og det er nesten ikke noe undervegetasjon. Men løperne skal få bryne seg på noen skikkelige veivalg.
- Det blir noen «nøtter» som de må løse. Selv jeg som løypelegger er ikke helt sikker på hva som er best til enhver tid.
Men hvem som blir å regne med i toppen har løypeleggeren en formening om:
- Hans Gunnar Omdal, som vant det nevnte VM-uttaksløpet her oppe, er en av mine favoritter. Men Olav Lundanes og Gaute Hallan Steiwer er også påmeldt. Det samme er Marianne Andersen, i dameklassen.
- Så vi har allerede godt med «storfisker» på kroken.
- Men det gjelder for resten av VM-troppen at de også tar utfordringen.
Samtidig bør det heller ikke være avskrekkende for «Hvermannsen», eller o-entusiasten:
- Alle som er glad i orientering i fint terreng må benytte denne muligheten. Da jeg var ute å prøveløp i terrenget her om dagen må jeg innrømme at jeg nesten ble misunnelig på dem som får lov til å løpe NM-ultralang i slikt terreng.
(fortsetter under bildet)
Dette underbygges av synfarer Helge Gisholt, som er nærmest lyrisk i sin beskrivelse:
- Det gir mening å tilbringe såpass mye tid med synfaring i dette eventyrlandskapet.
- Når en vet at mitt lille bidrag til norsk orienteringssport i denne omgang vil gi mange mennesker både store og små orienterings- og naturopplevelser senere.
- Samtidig vil Høydalsmo IL, som er i besittelse av denne naturperlen, kunne tilby ungdom i alle aldre orienteringsløyper for enhver smak.
Noe som også er tilfellet drøye to uker frem i tid.
For det er 2-dagers tilbud for løpere i alle aldre i på alle nivå:
- Vi håper alle ser muligheten til å løpe orientering to dager, først på Rauland på lørdag og deretter hos oss på Høydalsmo på søndag.
- Lørdag er det mellomdistanse i Sport8Norgescup på Rauland, med tilsvarende tilbud til alle andre. Mens vi har vårt tradisjonelle Sommerløp, med klasser og løyper for alle nivåer, parallelt med NM-ultralang på søndagen.
Dermed er det altså bare å stille inn kompasset og sette kursen mot Telemark, Rauland og Høydalsmo 18. og 19. august.
Da det var NM-lang (nåværende ultralang red. anm.) i samme terreng ved Høydalsmo tilbake i 1976, var det Øystein Halvorsen og Linda Vibeke Nielsen som var best, så gjenstår det å se hvem som er best over samme distanse i 2018.
Hele resultatlisten fra NM i 1976 ser du: her
Påmelding til NM-ultralang 2018 ordner du: her