Benjaminsen med sprintseier i Danmark!

23.10.2021 Ivar Haugen

Fosser andremann på dagens World Ranking Event.

 

Over og under: Andrine Benjaminsen på vei mot seier.

 

DSC_0462 (2)-600.jpg

 

- Det var en morsom sprint, men jeg følte meg ikke trygg på at jeg tok de beste veivalgene hele veien, sa Andrine Benjaminsen etter å ha løpt inn til seier under World Ranking Event (WRE) sprinten i danske Aabenraa i dag.


Etter en uke med VM-samling i Danmark – hvor sprint-VM finner sted til sommeren – er det konkurranser lørdag og søndag.


I dag var det individuell sprint – med fullverdig konkurranse.


Og Benjaminsen hadde navn som Eline Gemperle og Simona Aebersold små - og viktige – sekunder bak seg på resultatlisten.

- Fysisk føltes det litt trått, men jeg er veldig fornøyd med seier i så sterk konkurranse, sa jenta som virkelig har fått sitt internasjonale gjennombrudd denne sesongen.


Seieren i dag er på mange måter opptakten mot VM 2022 i samme område, og kan gi en pekepinn på at det er mer i vente fra løperen fra Lillomarka.

 

Men med dagens seier – etter 3. plass under kvalifiseringen på formiddagen – reiser hun hjem fra landslagssamlingen med de andre norske løperne og returnerer hjem til Århus hvor hun bor.


- Jeg fikk en god dag med knockout sprint på onsdag, under samlingen. Når det har vært en såpass lang og tøff sesong – samtidig som denne samlingen også har vært ganske tøff, velger jeg å stå over morgendagens knockout sprint, forklarer hun.

Benjaminsen var for øvrig best også under den nevnte knockout sprinten på onsdag. Dermed er det mye gode opplevelser og ditto prestasjoner å ta med seg sammen med VM-relevante treningstimer hjem fra VM-samlingen.

(fortsetter under bildet)

DSC_0408 (2)-600.jpg

Kasper Fosser i farta i dag.
 

I herreklassen var Kasper Fosser 4 sekunder bak Yannick Michiels – som vant:


- Jeg har tapt litt på noe nøling her og der, men totalt sett er det et greit løp i en god og variert sprintløype, sa han etter løpet.


Fosser er med også når det er ny mulighet på sprintdistansen under knockout sprint i Billund i morgen.
 

Da blir nok også dagens fjerdemann – Lukas Liland – å regne med:


- I dag har jeg gjort et bra løp. Det var stort sett feilfritt hele veien, kommenterte karen som tok sølv i NM på denne distansen.


Da var han fem små sekunder bak vinneren – Kasper Fosser. I dag var avstanden opp til Fosser – på andreplass – 9 sekunder.


Mellom dem var tsjekkiske Tomas Krivda.

Så får vi se om noen av de nevnte kan slå tilbake mot dagens vinner – Yannick Michiels – når det handler om knockout sprint i Billund i morgen.

(fortsetter under bildet)

DSC_0384 (2)-470.jpg

Lukas Liland leverte solid med 4. plass i dag.

 

Resultater:

Damer:

 

 

 

 

 

 

1

(40) Andrine Benjaminsen
Norwegian Orienteering Federation

 

 

 

15:28 (1)
+00:00

2

(37) Eline Gemperle
Swiss Orienteering

 

 

 

15:29 (2)
+00:01

3

(45) Simona Aebersold
Swiss Orienteering

 

 

 

15:40 (3)
+00:12

4

(33) Venla Harju
Finnish Orienteering Federation

 

 

 

15:45 (4)
+00:17

5

(20) Anna Haataja
Finnish Orienteering Federation

 

 

 

15:56 (5)
+00:28

6

(26) Tereza Janosikova
Czech Orienteering Federation

 

 

 

16:11 (6)
+00:43

 

Herrer:

 

 

 

 

 

 

1

(132) Yannick Michiels
Belgian Orienteering Federation ABSO BVO

 

 

 

14:53 (1)
+00:00

2

(145) Kasper Fosser
Norwegian Orienteering Federation

 

 

 

14:57 (2)
+00:04

3

(127) Tomas Krivda
Czech Orienteering Federation

 

 

 

14:58 (3)
+00:05

4

(108) Lukas Liland
Norwegian Orienteering Federation

 

 

 

15:06 (4)
+00:13

5

(137) Timo Suter
Swiss Orienteering

 

 

 

15:10 (5)
+00:17

6

(122) Kristian Jones
British Orienteering

 

 

 

15:13 (6)
+00:20


Øvrige norske:

11

(27) Victoria Haestad Bjornstad

Norwegian Orienteering Federation

Women Final

 

16:18 (11)

+00:50

13

(29) Ingrid Lundanes

Norwegian Orienteering Federation

Women Final

 

16:24 (13)

+00:56

19

(126) Mats Eidsmo

Norwegian Orienteering Federation

Men Final

 

15:49 (19)

+00:56

19

(47) Ane Dyrkorn

Norwegian Orienteering Federation

Women Final

 

16:44 (19)

+01:16

29

(116) Trond Einar Moen Pedersli

Norwegian Orienteering Federation

Men Final

 

16:04 (29)

+01:11

35

(24) Janne Tjorhom Aasheim

Norwegian Orienteering Federation

Women Final

 

17:23 (35)

+01:55

39

(134) Sigurd Paulsen Vie

Norwegian Orienteering Federation

Men Final

 

16:35 (39)

+01:42

42

(106) Emil Ahlbeck

Norwegian Orienteering Federation

Men Final

 

16:42 (42)

+01:49