– Jeg er veldig overrasket over å få prisen, det var ikke noe jeg hadde i tankene da jeg skrev masteroppgaven. Det er gøy å få en slik anerkjennelse, forteller vinneren Audun Weltzien, som ble ferdig med oppgaven i vår.
– Weltzien bidrar gjennom sine studier til å få frem viktige sikkerhetsmessige aspekter som i sin tur kan være med på å forebygge ulykker og andre uønskede hendelser i norske bedrifter, sier Per Vetaas, leder for risikorådgivning i Tryg Industri.
Tryg-prisen
Prisen blir utdelt under Sikkerhetsdagene i Trondheim 10.-11. oktober. NTNU og Tryg Forsikring har i 27 år samarbeidet for å styrke fagområdet helse, miljø og sikkerhet (HMS).
– Vi legger spesiell vekt på sikkerhet, herunder risikostyring og risikovurdering. Som trygghetsleverandør ønsker Tryg å stimulere til arbeid og forskning innenfor området helse, miljø og sikkerhet. Sikkerhet må skapes og gjenskapes hver eneste dag. Det finnes ingen endelige løsninger, fremholder Vetaas.
Samarbeidet skal bidra til å vedlikeholde og videreutvikle fagområdet ved NTNU.
Sikkerhet rundt brønn- og boreoperasjoner
Den årlige prisutdelingen løfter frem beste masteroppgave innen sikkerhetsfag ved NTNU.
– Det er en stor anerkjennelse å bli hedret med en slik pris, og Audun Weltzien som representerer institutt for industriell økonomi og teknologiledelse får prisen for sin oppgave, ” Resilience in well operations through use of collaboration technology”.
Weltzien har i oppgaven studert resiliens* i brønn og boreoperasjoner i et operatørselskap på norsk sokkel, med hovedfokus på onshore bore-supportsenteret til selskapet. Bore- og brønnaktiviter er en risikofylt operasjon, bl.a. vist i Deepwater Horizon ulykken. Oppgaven viser at bore- og brønnoperasjoner er komplekse – det oppstår nye forhold som bore-crewet må tilpasse seg på kontinuerlig basis.
Fagfeltet resiliens har manglet gode empiriske undersøkelser og casebeskrivelser, og derfor er masteroppgaven et verdifullt vitenskapelig bidrag.
(*Resiliens, fornorsket utrykk for eng. resilience. Dvs et systems iboende evne til å tilpasse sin funksjon før, under eller etter endringer og forstyrrelser slik at systemet kan opprettholde sin nødvendige funksjon under både forutsette og uforutsette forhold.)
Toppidrettsutøver
Weltzien kan selv ikke være fysisk tilstede under konferansen og utdelingen, da han er bosatt i Sverige, hvor han jobber deltid hos Rambøll i Göteborg.
Arbeidet med masteroppgaven ble gjennomført parallelt med Audun Weltziens satsing mot sommerens orienterings-VM i Frankrike.
– Jeg var veldig sliten i etterkant, men det var også veldig deilig. Jeg hadde en strukturert timeplan, med trening om morgenen og jobbing med oppgaven fra 11.00- 17.00, og så mer trening etterpå. Det var gøy å komme i en god rytme, forteller han.