Løperklubben Slevik I.L. arrangerte i går halvmaraton i en kontrollmålt løype på Slevik utenfor Fredrikstad.
Intensjonen var at flest mulig av klubbens løpere skulle komme seg under kvalifiseringskravet for påmelding til New York Maraton på 1.23.00.
For deltakelse i 2011-utgaven av det berømte maratonløpet må en ha gjort denne tiden innen utgangen av januar.
Landslagsløper og VM-sølvmedaljør, Anders Nordberg, hadde få problemer med å komme under kravet og kunne løpe inn til andreplass på 1.14.29.
- Det var moro å løpe og forholdene var fine med tanke på hva det kunne vært, kommenterer Anders selv, når han ser tilbake på de syv rundene i 3 kilometersløypen utenfor Fredrikstad i går kveld.
Anders klarte altså formaliteten på 1.23.00, men KOK-løper, og fjorårets norske mester på maraton, Andreas Høye ble for sterk.
- Andreas (Høye) hadde vel egentlig kontroll. Han nok mest av motvinden også, så lenge vi løp sammen, erkjenner Anders, som mistet kontakten med duellanten etter cirka 15 kilometer.
Spørsmålet nå er om det blir en ny duell dem imellom på den doble distansen i New Yorks gater til høsten.
- Jeg har tenkt på det, og det hadde vært morsomt, men jeg har ikke bestemt meg. Påmeldingsfristen er i mars, så jeg må ta en beslutning i løpet av vinteren, svarer Anders, på direkte spørsmål om han stiller, og legger til:
- For min del handler det vel så mye om en opplevelse, som et idrettslig mål. Samtidig passer det bra i forhold til o-sesongen, sier Anders, og tenker på at løpsdatoen er 6. november.
- Jeg kommer ikke til å la en maratonsatsing gå ut over o-sesongen, men det hadde vært morsomt å ha som et mål etter sesongen.
Hva kan du løpe på om du stiller opp i New York Maraton?
- Da kommer jeg til å ha mål om å løpe på under 2,5 timer, svarer Anders, som til sammenlikning har notert seg for 33.08 på Sentrumsløpets 10 kilometer.
Resultater fra gårsdagens løp finner du:
her
