Årets aller viktigste begivenhet, VM i orientering for seniorer, avvikles i Sotkamo i Nord-Finland i perioden 6. – 14. juli. Samtidig med VM og i samme område arrangeres den tradisjonelle nord-finske orienteringsuken Kainuun Rastiviikko.
Før VM avvikles den 24. utgaven av Midnattsolgaloppen (Fjord-O Arctic), og Sørreisa OL og Harstad OL tar i mot løpere i perioden 29. juni – 3. juli.
Etter VM er det klart for verdens største o-arrangement, O-Ringen, som i år går i Boden i Nord-Sverige i perioden 20. – 26. juli.
Det ligger an til storinnrykk av o-løpere i den arktiske delen av Norden i 2013. Man kan være med på noe av dette eller alt. Følgende alternativer peker seg ut i så måte:
Og så vil sikkert noen lage seg andre kombinasjoner. Vi i Troms håper i alle fall på stor deltagelse på Midnattsolgaloppen (Fjord-O Arctic).
Vi kan også nevne at Nord-Norsk Mesterskap i orientering 2013 går 23. - 25. august i Bodø.
Ordene «Det meste er nord» i overskriften henspeiler på Rolf Jacobsens dikt «Nord»:
Se oftere mot nord.
Gå mot vinden, du får rødere kinn.
Finn den ulendte stien. Hold den.
Den er kortere.
Nord er best.
Vinterens flammehimmel, sommernattens solmirakel.
Gå mot vinden. Klyv berg.
Se mot nord.
Oftere.
Det er langt dette landet.
Det meste er nord.